How much does a food truck cost? The Differences Why a Quality Food Truck Comes With Price.
Our common question is “How much does a food truck cost?” Truth be told, it is not an easy question to answer. There is a common misconception in the Australian mobile food industry that it is cheap and easy to get into. Not at all. The misconception comes from a variety of factors, yet well-designed and well-produced ‘food trucks’ and ‘food trailers’ have a huge impact due to low-quality materials and safety standards. We encourage all our customers to do their research so that they do not end up with a low-quality, non-compliant cell phone unit.

How much does a food truck cost?

Money is a magic word. Like buying a car, you can afford it and skip the essentials or you can use more to get a long-lasting, safe, and efficient operation. This is a wheeled kitchen, so the cost of equipment and designs will vary between cuisine due to their different needs. We broke it down and estimated some prices you can see in the Australian market.

Cab Chassis: $ 20,000 - $ 60,000

If you are looking for your own cab chassis, you can choose to save a coin and choose the second-hand option. Do your research and consult industry experts about truck requirements. Saving money in this department works, there are many excellent second-hand options. Some people may say that this option is a buy-out problem for someone else, so if you choose to go and buy a new cab, expect the price of your food truck to rise dramatically. By going with a reputable manufacturer, you can get a huge discount for ships that you will not travel off the road.

Car Rolling: $ 0 - $ 10,000

These are optional costs, however, which can make a huge difference when it comes to advertising and branding. You can save these costs by not wrapping your food truck or using a cheaper option like logo stickers OR you can get an amazing wrap that will make you stand out from the crowd.

Cooking facilities: $ 3,000 - $ 15,000

There are many factors in this cost. Setting up each food truck is different depending on your diet and menu. Eventually this price will go down to the quality of the equipment. Don't be fooled, home appliances are NO GO ZONE. Do your research and find the type of quality, marketing material you desire.

Generator: $ 1,500 - $ 10,000

That's where the price goes up. Generators are essential to any operation of food trucks. Some events are powerful and some are not. It is important to choose when choosing which type of generator to use. Of course there are cost-saving options, however these tend to be GREAT, clumsy and will not last the whole event. High quality generators are designed to operate a quiet and durable car that comes with a price tag. This investment will save you money and money over time.

How much does a food truck cost? The Differences Why a Quality Food Truck Comes With Price
Our common question is “How much does a food truck cost?” Truth be told, it is not an easy question to answer. There is a common misconception in the Australian mobile food industry that it is cheap and easy to get into. Not at all. The misconception comes from a variety of factors, yet well-designed and well-produced ‘food trucks’ and ‘food trailers’ have a huge impact due to low quality materials and safety standards. We encourage all our customers to do their research, so that they do not end up with a low-quality, non-compliant cell phone unit.

How much does a food truck cost?

Money is a magic word. Like buying a car, you can afford it and skip the essentials or you can use more to get a long-lasting, safe, and efficient operation. This is a wheeled kitchen, so the cost of equipment and designs will vary between cuisine due to their different needs. We broke it down and estimated some prices you can see in the Australian market.

Cab Chassis: $ 20,000 - $ 60,000

If you are looking for your own cab chassis, you can choose to save a coin and choose the second hand option. Do your research and consult industry experts about truck requirements. Saving money in this department works, there are many excellent second-hand options. Some people may say that this option is a buy-out problem for someone else, so if you choose to go and buy a new cab, expect the price of your food truck to rise dramatically. By going with a reputable manufacturer, you can get a huge discount for ships that you will not travel off the road.

Car Rolling: $ 0 - $ 10,000

These are optional costs, however, which can make a huge difference when it comes to advertising and branding. You can save these costs by not wrapping your food truck or using a cheaper option like logo stickers OR you can get an amazing wrap that will make you stand out from the crowd.

Cooking facilities: $ 3,000 - $ 15,000

There are many factors in this cost. Setting up each food truck is different depending on your diet and menu. Eventually this price will go down to the quality of the equipment. Don't be fooled, home appliances are NO GO ZONE. Do your research and find the type of quality, marketing material you desire.

Generator: $ 1,500 - $ 10,000

That's where the price goes up. Generators are essential to any operation of food trucks. Some events are powerful and some are not. It is important to choose when choosing which type of generator to use. Of course there are cost-saving options, however these tend to be GREAT, clumsy and will not last the whole event. High quality generators are designed to operate a quiet and durable car that comes with a price tag. This investment will save you money and money over time.

Panel: $ 1,500 - $ 5000

If you build it you can save money here, buy and get a good price. It is very important to consider weight. The more you save on the panel, the less stress it has over time - trust us! Spending too much on a light weight panel is the way to go.

Occupation: $ 0 - $ 20,000

Building a food truck yourself will save you a ton of money BUT you need to know what you are doing. These are complex, unique and careful units to be built. Many requirements must be met to ensure compliance and code-building. Using trained traders will ensure that the final product is quality construction and will pass the law ... as long as it comes with a price tag.

All Other Resources: $ 2,000 - $ 20,000

All the important things we might forget. There are a number of building materials that make up the final product, some of which you choose, some of which are not. For example; sinks - some councils need 2, others 3; flooring - should be standard, commercial grade R12; Fire extinguisher; water tanks - size may vary; hot water system; soap and towel dispenser.

A food truck can cost anywhere between $ 25,000 and $ 150,000. America as a food truck hub sees prices up to $ 250,000. All costs vary, you can save costs in one part and spend more on another. Just remember, at the end of the day, you will get what you pay for.

If you build it you can save money here, buy and get a good price. It is very important to consider weight. The more you save on the panel, the less stress it has over time - trust us! Spending too much on a light weight panel is the way to go.

Occupation: $ 0 - $ 20,000

Building a food truck yourself will save you a ton of money BUT you need to know what you are doing. These are complex, unique and careful units to be built. Many requirements must be met to ensure compliance and code-building. Using trained traders will ensure that the final product is quality construction and will pass the law ... as long as it comes with a price tag.

All Other Resources: $ 2,000 - $ 20,000

All the important things we might forget. There are a number of building materials that make up the final product, some of which you choose, some of which are not. For example; sinks - some councils need 2, others 3; flooring - should be standard, commercial-grade R12; Fire extinguisher; water tanks - size may vary; hot water system; soap and towel dispenser.

A food truck can cost anywhere between $ 25,000 and $ 150,000. America as a food truck hub sees prices up to $ 250,000. All costs vary, you can save costs in one part and spend more on another. Just remember, at the end of the day, you will get what you pay for.